آموزشدانستنی ها

آشنایی با کوئل خودرو

کوئل چیست؟

کویل در لغت به معنای پیچه یا حلقه و همچنین به معنای سیم پیچ می باشد. اما بطور اختصاصی به یکی از قطعات سیستم جرقه زنی اطلاق می شود. کویل خودرو یک ترانس افزاینده است که ولتاژ باطری را چند هزار برابر افزایش می دهد.

عملکرد کوئل

این افزایش ولتاژ در خودرو به منظور ایجاد قوس الکتریکی و جرقه زدن شمع ها استفاده می شود. هر کوئل از دو سیم پیچ به نامهای سیم پیچ اولیه و سیم پیچ ثانویه تشکیل شده است. بطور کل ترانسها با ولتاژ AC کار می کنند یعنی برای اینکه یک ترانس مثل کوئل بتواند ولتاژ را افزایش (و یا کاهش) دهد. باید به اولیه ی آن یک ولتاژ متناوب اعمال شود، و این به آن معناست که با اعمال ولتاژ باطری به دو سر سیم پیچ اولیه هیچ ولتاژی در ثانویه القا نمی شود. چراکه ولتاژ باطری مستقیم و یکنواخت است و ما برای تولید ولتاژ در ثانویه به یک ولتاژ متناوب و یا ولتاژی که دارای فرکانس باشد نیاز داریم.

آشنایی با کوئل
آشنایی با کوئل

در خودرو ولتاژ مثبت به یکسر از اولیه ی کویل اعمال می شود و سر دیگر اولیه بصورت پالس منفی می شود یعنی منفی آن مدام قطع و وصل می گردد و این به خاطر شبیه سازی حالت متناوب می باشد. در برخی از خودروهای کاربراتوری نظیر پیکان ایجاد پالس برای اولیه ی کویل توسط پلاتین انجام می شود و در برخی دیگر مثل پراید انجام این وظیفه به عهده ی یک مدار الکترونیکی درون دلکو به نام مدول دلکو است ، که در بازار به عنوان مگنت دلکو معروف است.

عملکرد کوئل در سیستم انژکتوری

اما در خودروهای انژکتوری ایجاد پالس برای کویل به وسیله ECU انجام می شود. ایجاد پالس همان دستور جرقه زنی می باشد.با هر پالس منفی که ECU به اولیه ی یک کویل می فرستد یک یا دو جرقه خواهیم داشت. معمولاً درکویل های دوبل با هر پالس ECU دو جرقه داریم که به آن سیستم جرقه زنی نیمه ترتیبی می گویند. و در خودروهایی (در خودروهای چهار سیلندر) که چهار کویل دوبل ندارند، دارای چهار کویل تکی می باشند غالبا جرقه بصورت ترتیبی و تک تک می باشد که معمولاً از ترتیب احتراق ۱۳۴۲ پیروی می کنند. یعنی اول شمع سیلندر یک جرقه می زند سپس شمع سه سپس چهار و در آخر شمع دو.

 

منبع
کارساز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا