آموزش
موضوعات داغ

قفل مرکزی Central Lock System

قفل مرکزی Central Lock System مدیریت قفل و باز درب های خودرو را به عهده دارد. این مدار دارای یک واحد کنترل الکترونیکی است که متناسب با سیگنالی که از میکروسوییچ درب راننده دریافت می کند، نسبت به قفل یا باز کردن سایر درب های خودرو اقدام خواهد کرد. در برخی خودروهای دارای قفل مرکزی Central Lock System فقط درب راننده دارای میکروسوییچ است مثل پرایدهای قدیمی، و در برخی دیگر درب شاگرد نیز دارای میکروسوییچ می باشد مثل سمند و پرایدهای جدید.

در مدل های بالاتر علاوه بر میکروسوییچ از سیستم Transceiver (فرستنده و گیرنده) نیز استفاده شده است که با فشردن دکمه های روی ریموت کنترل، دستور قفل یا باز شدن درب ها بصورت مدوله شده ازطریق امواج رادیویی درفضا منتشر شده و این امواج توسط واحد گیرنده که در داخل واحد کنترل قفل مرکزی تعبیه شده است دریافت می گردد و نهایتاً دستور صادره با فعال شدن یکی از دو رله ی مربوطه اجرا خواهد شد.

قفل مرکزی پراید (مدل قدیمی)

قفل مرکزی پراید یکی از ساده ترین مدارهای قفل مرکزی است که دارای واحد کنترل Central lock control unit می باشد. یک میکروسوییچ سه پایه در داخل درب راننده و سه عملگر یا الکتروموتور (Actuator) در داخل درب ها (درب شاگرد و دو درب عقب) می باشد. واحد کنترل متناسب با دریافت سیگنال از میکروسوییچ درب راننده، نسبت به قفل یا باز کردن سایر درب ها اقدام می کند.

میکروسوییچ در وضعیت درب باز

میکروسوییچ با اهرم قفل و باز درب راننده کوپل شده است یعنی وقتی اهرم بطرف بالا کشیده شود، قفل درب راننده باز بوده و میکروسوییچ در حالت عادی قرار دارد یعنی پایه ی مشترک common به پایه ی Normal close متصل است.

میکروسوییچ در وضعیت درب بسته

با فشردن اهرم بطرف پایین پایه ی مشترک تغییر وضعیت می دهد یعنی از نرمال کلوز جدا شده و به نرمال اپن Normal open وصل می شود.

ولتاژ پایه های میکروسوییچ

پایه ی نرمال کلوز ولتاژ مثبت و پایه ی نرمال اپن ولتاژ منفی از واحد کنترل می گیرند، بنابراین پایه ی com با قفل شدن درب راننده به ولتاژ منفی و با باز شدن درب راننده به ولتاژ مثبت وصل می شود و همین مثبت و منفی شدن پایه ی com، معیار فهم واحد کنترل از قفل یا باز بودن درب راننده است.

مدار قفل مرکزی
مدار قفل مرکزی

بعبارت ساده تر دریافت ولتاژ منفی برای واحد کنترل به معنای قفل شدن درب راننده و دریافت ولتاژ مثبت به معنای باز شدن درب راننده می باشد. و متناسب با ولتاژی که روی پایه ی com وجود دارد سایر درب ها توسط واحدکنترل قفل یا باز می شود. اگر با فشردن اهرم قفل درب راننده یا فشردن دکمه ی قفل ریموت (Lock) سایر درب ها قفل شوند،

اما با بالا کشیدن اهرم یا فشردن دکمه ی باز ریموت (Unlock) درب ها باز نشوند و یا بالعکس (با بالا کشیدن اهرم، سایر درب ها باز شوند اما با فشردن اهرم، درب ها قفل نشوند) ایراد از خرابی میکروسوییچ یا خرابی واحد قفل مرکزی یا وجود عیب در سیم کشی است.

یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی
یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی
برد یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی
برد یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی

نکته:

درصورت بالا رفتن ولتاژ خروجی آلترناتور (Overcharge) که دراثر خرابی رگلاتور شارژ ایجاد می شود، ممکن است واحد کنترل قفل مرکزی آسیب ببیند. علت این خرابی این است که در برخی از واحدهای کنترل از خازن های ۱۶ ولتی استفاده شده است. بالا رفتن ولتاژ تولیدی آلترناتور می تواند منجر به ترکیدگی این خازن ها شود و ترکیدگی خازن ها ممکن است منجر به بروز اتصال کوتاه و جریان کشی شدید (تا چند آمپر) از باتری بشود.

بدیهی است که درچنین حالتی باتری بسرعت تخلیه (Discharge) می گردد. توجه کنید که یک خازن ممکن است از لحاظ ظاهری سالم به نظر برسد اما دارای نشتی باشد و جریان باتری را بصورت غیرمجاز مصرف کند. درچنین حالاتی باید تستهای لازم جهت بررسی برق دزدی صورت بگیرد.

 

شرح عملکرد مدار

وضعیت درب بسته

نحوه ی عملکرد مدار قفل مرکزی پراید (مدل قدیمی) به این ترتیب است: وقتی اهرم قفل درب راننده بطرف پایین فشرده شود علاوه بر قفل شدن درب راننده، پایه ی نرمال اپن میکروسوییچ که دارای ولتاژ منفی می باشد به پایه ی com وصل می شود. پایه ی com به واحد کنترل متصل است. بنابراین با قفل شدن درب راننده، ولتاژ منفی ازطریق پایه ی com به واحد کنترل می رسد و بلافاصله یکی از رله های داخلی واحد کنترل فعال شده و برق مثبت خروجی از رله به یکسر از عملگرها (الکتروموتورها) ارسال می شود و موجب قفل شدن درب ها می گردد.

وضعیت درب باز

چنانچه اهرم درب راننده را بطرف بالا بکشیم علاوه بر باز شدن قفل درب راننده، پایه ی com میکروسوییچ از پایه ی منفی جدا شده و به پایه ی مثبت متصل می شود. با مثبت شدن پایه ی com، رله ی دوم واحد کنترل فعال می شود و برق خروجی از رله به سر دیگر عملگرها می رسد و قفل سایر درب ها باز می گردد. در این سیستم درب راننده بصورت دستی قفل و باز می شود و قفل و باز کردن سایر درب ها بعهده ی واحد کنترل است.

محرک و میکروسوئیچ قفل مرکزی
محرک و میکروسوئیچ قفل مرکزی

اما در این مدل یک الکتروموتور نیز بهمراه میکروسوییچ با اهرم قفل و باز درب راننده کوپل شده است که در صورت نصب دزدگیر، سیم های آن به واحد دزدگیر متصل می شود.

دراین حالت واحد دزدگیر با دریافت سیگنال از واحد فرستنده Transmitter (ریموت کنترل) عملگر درب راننده را فعال می کند. با فعال شدن عملگر، پایه ی com میکروسوییچ تغییر وضعیت پیدا کرده و سطح ولتاژ پایه ی com تغییر می کند درنتیجه یکی از رله های داخلی فعال شده و سایر دربها قفل یا باز می شوند. درحقیقت دراینحالت به جای اینکه راننده بصورت دستی و توسط اهرم، درب راننده را قفل و باز کند، اینکار را بصورت رادیویی و با فشردن دکمه های قفل و باز ریموت انجام می دهد.

 

عیب یابی مدار قفل مرکزی

اگر با فشردن دکمه ی ریموت دزدگیر، درب راننده قفل و باز شود اما سایر دربها عمل نکنند ایراد از خرابی میکروسوییچ درب راننده یا خرابی واحد قفل مرکزی است. البته احتمال وجود ایراد در سیم کشی نیز هست.

 

از طريق
کارساز
منبع
کارساز
برچسب ها

5 دیدگاه

 1. باسلام و تشکر از عزیزی که این مشگل را بصورت روان ساده تشریح کرده است به زبان ساده تر دمتگرم ..واما مشگل من باماشین پراید مدل ۸۹ این است که زمانی که کلید قفل ریموت را میزنم چهار درب بسته میشود وزمانی که کلید بازکردن را میزنم فقط درب راننده باز میشود و ۳درب دیگر همچنان بسته میماند …نکته
  مغزی قفل درب با کلید بازو بست نمیشود و فقط درب ها با ریموت بسته میشوند آیا مغزی روی درب ربطی به بازنکردن درباهای دیگر دارد یا نه ممنون میشوم اگر هنوز سایت فعال است راهنمایی کنید باسپاس از ادمین عزیز سایت

  1. با درود، ممنون از شما اما در مورد سوال شما
   اینکه درب راننده با سوییچ، قفل و باز نمیشه هیچ ربطی به بروز این ایراد نداره. باید سیم کشی دزدگیر و قفل مرکزی بررسی بشه اما به احتمال نود و نه درصد میکروسوییچ درب راننده خراب شده بطوریکه یونیت مرکزی متوجه باز شدن درب راننده نمیشه. با یه پمپ ۵ فیش سالم میشه عملکرد مدار و تست کرد و مطمئن شد. احتمال زیاد همینه.
   باسپاس

  2. hassan
   با سلام من هم مشابه مشکل شما را با پراید ۸۳ داشتم. با این تفاوت که با سوییچ درب فقط راننده باز میشد و بقیه حالتها دقیقا مثل شما.
   یونیت قفل مرکزی که عکسش در بالای همین سایت هم هست را پیدا کردم و بازش کردم. دیدم برد الکترونیکی آن که باز عکسش را در سایت زدن در اثر باران سولفاته شده و یکی از مسیرهای روی برد قطع شده خودم با هویه و قلع ، لحیمکاریش کردم و مشکل برطرف شد.

 2. با سلام.
  پراید مدل ۹۴ دارم.درب های ماشین نه با دزدگیر باز و بسته میشه نه با سوییچ .وقتی درب سمت راننده رو با سوییچ باز میکنم، دربهای دیگه انگار نه انگار که در باز یا بسته شده .لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  1. بادرود
   برای تشخیص لازمه که قدیم یا جدید بودن مدار مشخص بشه چون نحوه ی سیم کشیشون باهم فرق داره. مدل قدیمی(بدون ریموت کارخانه ): با زدن ریموت دزدگیر، اول درب راننده عمل می کنه و بعد توسط پالس ارسالی از میکروسوییچ درب راننده، بقیه ی درها توسط یونیت مرکزی باز یا بسته میشن اما مدل ریموت دار: موتورهای هر ۴ درب به هم وصلن و با زدن ریموت دزدگیر همه باهم فعال میشن و اینجا دیگه میکروسوییچ نقشی نداره.
   اما بطور کل با یه لامپ تست باید بررسی کرد که آیا با باز و بست درب راننده و یا فشردن دکمه های ریموت، یونیت مرکزی، خروجی به دربهای دیگه می فرسته یا نه. اگر می فرسته و دربها باز نمیشن که یا سیم کشی مورد داره یا موتورها همه سوختن. اگر یونیت خروجی نداره باید دید که آیا پالس میکروسوییچ بهش میرسه یانه. اگر پالس میرسه و یونیت خروجی نمیده ایراد از داخله یونیته مثل خرابی رله و اگر پالس میکروسوییچ به یونیت نمیرسه یا میکروسویبچ خرابه یا سیم کشی مشکل داره. از کثیفی و شل بودن و قطعی اتصالات هم نباید غافل شد. در مدل دارای ریموت فابریکی، احتمال خرابی رله های داخل دزدگیر هم هست. و همچنین ممکنه دو یا چند ایراد باهم بروز کنن که دراینصورت باید با صبر و حوصله و انجام بررسی های لازم ایرادو برطرف کرد.
   باسپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن