آموزشآموزش برق خودرو
موضوعات داغ

قفل مرکزی Central Lock System

قفل مرکزی Central Lock System مدیریت قفل و باز درب های خودرو را به عهده دارد. این مدار دارای یک واحد کنترل الکترونیکی است که متناسب با سیگنالی که از میکروسوییچ درب راننده دریافت می کند، نسبت به قفل یا باز کردن سایر درب های خودرو اقدام خواهد کرد. در برخی خودروهای دارای قفل مرکزی Central Lock System فقط درب راننده دارای میکروسوییچ است مثل پرایدهای قدیمی، و در برخی دیگر درب شاگرد نیز دارای میکروسوییچ می باشد مثل سمند و پرایدهای جدید.

در مدل های بالاتر علاوه بر میکروسوییچ از سیستم Transceiver (فرستنده و گیرنده) نیز استفاده شده است که با فشردن دکمه های روی ریموت کنترل، دستور قفل یا باز شدن درب ها بصورت مدوله شده ازطریق امواج رادیویی درفضا منتشر شده و این امواج توسط واحد گیرنده که در داخل واحد کنترل قفل مرکزی تعبیه شده است دریافت می گردد و نهایتاً دستور صادره با فعال شدن یکی از دو رله ی مربوطه اجرا خواهد شد.

قفل مرکزی پراید (مدل قدیمی)

قفل مرکزی پراید یکی از ساده ترین مدارهای قفل مرکزی است که دارای واحد کنترل Central lock control unit می باشد. یک میکروسوییچ سه پایه در داخل درب راننده و سه عملگر یا الکتروموتور (Actuator) در داخل درب ها (درب شاگرد و دو درب عقب) می باشد. واحد کنترل متناسب با دریافت سیگنال از میکروسوییچ درب راننده، نسبت به قفل یا باز کردن سایر درب ها اقدام می کند.

میکروسوییچ در وضعیت درب باز

میکروسوییچ با اهرم قفل و باز درب راننده کوپل شده است یعنی وقتی اهرم بطرف بالا کشیده شود، قفل درب راننده باز بوده و میکروسوییچ در حالت عادی قرار دارد یعنی پایه ی مشترک common به پایه ی Normal close متصل است.

میکروسوییچ در وضعیت درب بسته

با فشردن اهرم بطرف پایین پایه ی مشترک تغییر وضعیت می دهد یعنی از نرمال کلوز جدا شده و به نرمال اپن Normal open وصل می شود.

ولتاژ پایه های میکروسوییچ

پایه ی نرمال کلوز ولتاژ مثبت و پایه ی نرمال اپن ولتاژ منفی از واحد کنترل می گیرند، بنابراین پایه ی com با قفل شدن درب راننده به ولتاژ منفی و با باز شدن درب راننده به ولتاژ مثبت وصل می شود و همین مثبت و منفی شدن پایه ی com، معیار فهم واحد کنترل از قفل یا باز بودن درب راننده است.

مدار قفل مرکزی
مدار قفل مرکزی

بعبارت ساده تر دریافت ولتاژ منفی برای واحد کنترل به معنای قفل شدن درب راننده و دریافت ولتاژ مثبت به معنای باز شدن درب راننده می باشد. و متناسب با ولتاژی که روی پایه ی com وجود دارد سایر درب ها توسط واحدکنترل قفل یا باز می شود. اگر با فشردن اهرم قفل درب راننده یا فشردن دکمه ی قفل ریموت (Lock) سایر درب ها قفل شوند،

اما با بالا کشیدن اهرم یا فشردن دکمه ی باز ریموت (Unlock) درب ها باز نشوند و یا بالعکس (با بالا کشیدن اهرم، سایر درب ها باز شوند اما با فشردن اهرم، درب ها قفل نشوند) ایراد از خرابی میکروسوییچ یا خرابی واحد قفل مرکزی یا وجود عیب در سیم کشی است.

یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی
یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی
برد یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی
برد یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی

نکته:

درصورت بالا رفتن ولتاژ خروجی آلترناتور (Overcharge) که دراثر خرابی رگلاتور شارژ ایجاد می شود، ممکن است واحد کنترل قفل مرکزی آسیب ببیند. علت این خرابی این است که در برخی از واحدهای کنترل از خازن های ۱۶ ولتی استفاده شده است. بالا رفتن ولتاژ تولیدی آلترناتور می تواند منجر به ترکیدگی این خازن ها شود و ترکیدگی خازن ها ممکن است منجر به بروز اتصال کوتاه و جریان کشی شدید (تا چند آمپر) از باتری بشود.

بدیهی است که درچنین حالتی باتری بسرعت تخلیه (Discharge) می گردد. توجه کنید که یک خازن ممکن است از لحاظ ظاهری سالم به نظر برسد اما دارای نشتی باشد و جریان باتری را بصورت غیرمجاز مصرف کند. درچنین حالاتی باید تست های لازم جهت بررسی برق دزدی صورت بگیرد.

 

شرح عملکرد مدار

وضعیت درب بسته

نحوه ی عملکرد مدار قفل مرکزی پراید (مدل قدیمی) به این ترتیب است: وقتی اهرم قفل درب راننده بطرف پایین فشرده شود علاوه بر قفل شدن درب راننده، پایه ی نرمال اپن میکروسوییچ که دارای ولتاژ منفی می باشد به پایه ی com وصل می شود. پایه ی com به واحد کنترل متصل است. بنابراین با قفل شدن درب راننده، ولتاژ منفی ازطریق پایه ی com به واحد کنترل می رسد و بلافاصله یکی از رله های داخلی واحد کنترل فعال شده و برق مثبت خروجی از رله به یکسر از عملگرها (الکتروموتورها) ارسال می شود و موجب قفل شدن درب ها می گردد.

وضعیت درب باز

چنانچه اهرم درب راننده را بطرف بالا بکشیم علاوه بر باز شدن قفل درب راننده، پایه ی com میکروسوییچ از پایه ی منفی جدا شده و به پایه ی مثبت متصل می شود. با مثبت شدن پایه ی com، رله ی دوم واحد کنترل فعال می شود و برق خروجی از رله به سر دیگر عملگرها می رسد و قفل سایر درب ها باز می گردد. در این سیستم درب راننده بصورت دستی قفل و باز می شود و قفل و باز کردن سایر درب ها بعهده ی واحد کنترل است.

محرک و میکروسوئیچ قفل مرکزی
محرک و میکروسوئیچ قفل مرکزی

اما در این مدل یک الکتروموتور نیز بهمراه میکروسوییچ با اهرم قفل و باز درب راننده کوپل شده است که در صورت نصب دزدگیر، سیم های آن به واحد دزدگیر متصل می شود.

دراین حالت واحد دزدگیر با دریافت سیگنال از واحد فرستنده Transmitter (ریموت کنترل) عملگر درب راننده را فعال می کند. با فعال شدن عملگر، پایه ی com میکروسوییچ تغییر وضعیت پیدا کرده و سطح ولتاژ پایه ی com تغییر می کند درنتیجه یکی از رله های داخلی فعال شده و سایر درب ها قفل یا باز می شوند. درحقیقت دراین حالت به جای اینکه راننده بصورت دستی و توسط اهرم، درب راننده را قفل و باز کند، اینکار را بصورت رادیویی و با فشردن دکمه های قفل و باز ریموت انجام می دهد.

 

عیب یابی مدار قفل مرکزی

اگر با فشردن دکمه ی ریموت دزدگیر، درب راننده قفل و باز شود اما سایر درب ها عمل نکنند ایراد از خرابی میکروسوییچ درب راننده یا خرابی واحد قفل مرکزی است. البته احتمال وجود ایراد در سیم کشی نیز هست.

 

از طريق
کارساز
منبع
کارساز

نوشته های مشابه

‫81 دیدگاه ها

 1. باسلام و تشکر از عزیزی که این مشگل را بصورت روان ساده تشریح کرده است به زبان ساده تر دمتگرم ..واما مشگل من باماشین پراید مدل 89 این است که زمانی که کلید قفل ریموت را میزنم چهار درب بسته میشود وزمانی که کلید بازکردن را میزنم فقط درب راننده باز میشود و 3درب دیگر همچنان بسته میماند …نکته
  مغزی قفل درب با کلید بازو بست نمیشود و فقط درب ها با ریموت بسته میشوند آیا مغزی روی درب ربطی به بازنکردن درباهای دیگر دارد یا نه ممنون میشوم اگر هنوز سایت فعال است راهنمایی کنید باسپاس از ادمین عزیز سایت

  1. با درود، ممنون از شما اما در مورد سوال شما
   اینکه درب راننده با سوییچ، قفل و باز نمیشه هیچ ربطی به بروز این ایراد نداره. باید سیم کشی دزدگیر و قفل مرکزی بررسی بشه اما به احتمال نود و نه درصد میکروسوییچ درب راننده خراب شده بطوریکه یونیت مرکزی متوجه باز شدن درب راننده نمیشه. با یه پمپ ۵ فیش سالم میشه عملکرد مدار و تست کرد و مطمئن شد. احتمال زیاد همینه.
   باسپاس

  2. hassan
   با سلام من هم مشابه مشکل شما را با پراید 83 داشتم. با این تفاوت که با سوییچ درب فقط راننده باز میشد و بقیه حالتها دقیقا مثل شما.
   یونیت قفل مرکزی که عکسش در بالای همین سایت هم هست را پیدا کردم و بازش کردم. دیدم برد الکترونیکی آن که باز عکسش را در سایت زدن در اثر باران سولفاته شده و یکی از مسیرهای روی برد قطع شده خودم با هویه و قلع ، لحیمکاریش کردم و مشکل برطرف شد.

  3. سلام خدمت شما
   ببخشید من پراید مدل صبا دارم و دزدگیر نصب کردم نمیدونم چرا وقتی ریموت رو میزنم فقط درب راننده باز و بسته میشه و درب های دیگر کار نمی کنند میشه لطفا راهنمایی کنید.

   1. باسلام
    در مدل های قدیمی کلاً وقتی قفل درب راننده چه با ریموت دزدگیر و چه بصورت دستی بالا پایین بشه، بقیه ی دربها فقط درصورتی قفل و باز میشن که:
    میکروسوییچ درب راننده سالم باشه. ارتباطات میکروسوییچ با یونیت قفل مرکزی برقرار باشه.
    یونیت و سیم کشی و الکتروموتورهای سه تا درب دیگه هم سالم باشن.
    این موارد باید بررسی بشه.
    باسپاس

     1. بادرود
      بهترین روش با استفاده از مولتی متر در وضعیت بوق دو سر میکروسوییچ را به دوسر پراپ مولتی متر وصل کرده و با فشزدن میکروسوییچ
      باید صدای بوق بشنوید د غیر این صورت قطعه معیوب است معمولا کنتاکت ها سولفاته می زند و با تمیز کردن مشکل مرتفع می گردد.
      باسپاس

 2. با سلام.
  پراید مدل 94 دارم.درب های ماشین نه با دزدگیر باز و بسته میشه نه با سوییچ .وقتی درب سمت راننده رو با سوییچ باز میکنم، دربهای دیگه انگار نه انگار که در باز یا بسته شده .لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  1. بادرود
   برای تشخیص لازمه که قدیم یا جدید بودن مدار مشخص بشه چون نحوه ی سیم کشیشون باهم فرق داره. مدل قدیمی(بدون ریموت کارخانه ): با زدن ریموت دزدگیر، اول درب راننده عمل می کنه و بعد توسط پالس ارسالی از میکروسوییچ درب راننده، بقیه ی درها توسط یونیت مرکزی باز یا بسته میشن اما مدل ریموت دار: موتورهای هر ۴ درب به هم وصلن و با زدن ریموت دزدگیر همه باهم فعال میشن و اینجا دیگه میکروسوییچ نقشی نداره.
   اما بطور کل با یه لامپ تست باید بررسی کرد که آیا با باز و بست درب راننده و یا فشردن دکمه های ریموت، یونیت مرکزی، خروجی به دربهای دیگه می فرسته یا نه. اگر می فرسته و دربها باز نمیشن که یا سیم کشی مورد داره یا موتورها همه سوختن. اگر یونیت خروجی نداره باید دید که آیا پالس میکروسوییچ بهش میرسه یانه. اگر پالس میرسه و یونیت خروجی نمیده ایراد از داخله یونیته مثل خرابی رله و اگر پالس میکروسوییچ به یونیت نمیرسه یا میکروسویبچ خرابه یا سیم کشی مشکل داره. از کثیفی و شل بودن و قطعی اتصالات هم نباید غافل شد. در مدل دارای ریموت فابریکی، احتمال خرابی رله های داخل دزدگیر هم هست. و همچنین ممکنه دو یا چند ایراد باهم بروز کنن که دراینصورت باید با صبر و حوصله و انجام بررسی های لازم ایرادو برطرف کرد.
   باسپاس

  2. سلام پراید مدل ۸۷ دارم میخوام بدونم میتونم از ریموت رسیور های فابریک پراید یا تیبا بدون استفاده از دزگیر استفاده کنم.
   به بیان ساده تر میخوام فقط با ریموت درب های خودرو رو باز وبسته کرد اگه میشه زود جواب بدید ممنون

   1. درود
    کسی چنین کاری نمی کنه چون مدار و نحوه ی سیم کشی سیستم قفل مرکزی پراید های ریموت دار با پرایدهای بدون ریموت فرق داره البته ممکن که امکان اینکار وجود داشته باشه که در این صورت باید توسط یک فرد متخصص و کاربلد انجام بشه. به غیر از این برای اینکار میشه از بخش قفل مرکزی دزدگیر هم استفاده کرد. بعضی الکترونیک کارها هم هستن چنین مدارهایی رو می سازن.
    باسپاس

 3. باسلام و خسته نباشید
  من پراید 79دارم الان مشکلی هست وقتی با ریموت درب را قفل میکنم بعضی مواقع بعد از چند ثانیه خودبخود دربها باز میشه یا اگر هم باز نشه انگار یه برق ضعیف برگشتی داشته باشه یه فشار به قفل ها میاره
  اگه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  1. بادرود
   باید دید که آیا با اهرم قفل و باز درب راننده هم همین حالت وجود داره یا نه. شاید میکروسوییچ ایراد داشته باشه یا یونیت قفل مرکزی و یا سیم کشی. میشه یونیت تستی گذاشت و یا سوکت قفل مرکزی دزدگیرو جدا کرد و توسط اهرم قفل و باز، عملکرد مدارو بررسی کرد و همچنین میشه با جدا کردن سوکت میکروسوییچ درب راننده و تحریک پایه ی ورودی یونیت (مثبت و منفی کردن پایه ی ورودی یونیت) که به پایه ی مشترک میکروسوییچ وصل میشه مدارو بررسی کرد. عیب یابی دراین موارد نیاز به تجربه و تخصص داره و کار هرکسی نیست. اگر با مدار آشنا نیستید بهتره به تعمیرکار مراجعه کنید.
   باسپاس

 4. سلام وقت بخیر
  مشکل من کمی متفاوت است…
  پراید مدل 95 دارم، که وقتی ریموت دزدگیر رو برای قفل کردن میزنم درب ها قفل ودوباره باز میشند، حتی با سوییچ هم وقتی قفل میکنم همین اتفاق میفته و برمیگرده بالا باز میشه..
  پمپ سمت راننده و رله قفل مرکزی هم عوض کردم اما باز همونجوریه…
  حتی تعمیرکار درب سمت راننده رو از مدار خارج کرد باز هم بقیه درب ها بعد از ققل شدن دوباره باز میشند…
  خلاصه هنوز کسی نتونسه مشکل رو پیدا کنه…
  فشنگی های لای دری هم ظاهرا درست کار میکنند و با نگهداشتنشون چراغ سقفی و پشت آمپر خاموش میش…

  لطفا اگر پیشنهادی دارین بفرمایین…

  1. سلام. باتوجه به مواردی که ذکر کردید به احتمال خیلی زیاد از دوحالت خارج نیست. یا خودروی شما از اون مدل هاست که درب شاگردش هم دارای میکروسوییچه و احتمالاً میکروسوییچش خراب شده و یا سیمی که پایه ی COM یا مشترک میکروسوییچ درب راننده (یا شاگرد) رو به یونیت قفل مرکزی وصل می کنه یجایی به یه چیزی اتصالی کرده. شما بررسی کنید که آیا با بالا پایین کردن اهرم قفل و باز درب سمت شاگرد، بقیه ی دربها عمل می کنن یا نه. اگر سایر درب ها با درب شاگرد عمل کنن یعنی درب شاگرد هم دارای میکروسوییچه وگرنه که برید سراغ بررسی سیم کشی.

   1. سمت درب شاگرد پمپ دو سیم داره یا اصطلاحا میکروسوییچ نداره (هرچند جهت اطمینان اون در رو هم از مدار خارج کرده بودیم)
    بهرحال فکر کنم مشکل از سیم کشی باشه، که باید بررسی بشه
    ممنون از وقتی که گذاشتین.

 5. با عرض سلام و ادب
  یه پراید132مدل 89دارم مشکلم با ماشین این هست که با ریموت دزدگیر دربها بازو بسته نمیشن ،با سوییچ از سمت راننده فقط درب همون سمت باز و بسته میشه و از درب سمت شاگرد همه درها باز و بسته میشن مراجعه کردم به تعمیر کار و گفتن سانترال ماشین خراب هست باید تعویض بشه.. میخاستم ببینم تشخیص ایشون درست بوده یا نه؟
  واینکه اگه سانترالی بگیرم که با ریموت با هم هست باز هم نیازی به کد دهی هست یا نه؟؟؟
  سپاس از شما

  1. سلام.
   اینکه درب ها با ریموت باز و بسته نمیشن باید بررسی بشه. اگر با ریموت، فقط درب راننده باز و بسته میشه و درب های دیگه عمل نمی کنن احتمالاً ایراد از میکروسوییچ درب راننده یا از سیم های ارتباطی میکروسوییچ درب راننده به یونیت قفل مرکزیه و اگر کلاً هیچ کدوم از درب ها با ریموت باز و بسته نمیشن که ممکنه ایراد از خود ریموت یا از گیرنده و یا از سیم کشی باشه که باید تست بشه و اینکه درب ها فقط از سمت شاگرد باز و بسته میشن نشانه ی سلامت واحد قفل مرکزیه و دراین مورد خرابی میکروسوییچ درب راننده و یا وجود قطعی و اتصال ناقص در سیم کشی محتمل تر به نظر میرسه که البته بازهم باید تست بشه ولی با توجه به مطالبی که عنوان کردید کاملاً مطمئنم که یونیت قفل مرکزی خودروی شما سالمه.
   باسپاس

 6. باسلام
  وانت پراید مدل ۹۴دارم بدون ریموت دزدگیر
  دو روز هست که هنگامی در را میبینم خود بخود دربها قفل میشد چه هنگام سوار شدن و چه پیاده شدن
  البت دیگه این مشکل رخ نداد ولی با قفل وباز کردن درب راننده درب شاگرد قفل و باز نمیشه
  یعنی هم زمان قفل و باز نمیشه
  لطفاً راهنمایی بفرمایید
  باتشکر از راهنماییتون و سایت مفید تان

  1. بادرود
   این موردی که شما می فرمایید نیاز به انجام تست و بررسی میدانی دارد…این مشکل می تواند دلایل زیادی داشته باشد بدون بررسی دقیق نمی توان نظر قطعی داد.

 7. با سلام پراید 131 مدل93 دارم دو روز ه دربها با ریموت دزد گیر فقط قفل میشه ولی باز نمیکنه و با سوئیچ فقط درب راننده باز و بسته میشه لطفا راهنمایی کنید چکاری می تونم انجام بدم تا رفع بشه

  1. سلام، باید نحوه ی سیم کشی دزدگیر بررسی بشه اما بطور کل احتمال خرابی یکی از رله های داخلی دزدگیر یا ایراد سیم کشی وجود داره. اما درمورد اینکه با درب راننده درب ها عمل نمی کنن باید دید که میکروسوییچ درب راننده سالمه یا نه. احتمال ایراد سیم کشی و خرابی یونیت قفل مرکزی هم هست. شما یا باید از طریق آزمون و خطا یه یونیت تستی نصب کنی و ببینی ایراد برطرف میشه یا نه و یا اینکه با لامپ تست بررسی کنی که آیا با بالا پایین کردن اهرم قفل درب راننده ولتاژ از پایه ی وسط میکروسوییچ به یونیت قفل مرکزی میرسه یا نه.
   باسپاس

 8. با سلام و تشکر من پراید مدل 94 دارم چند وقتی هست وقتی دزد گیر رو می زنم 4 در باهم قفل میشن و همون لحظه دوباره باز می شن بعضی وقتها هم قفل می شن ولی بعد یکی دوساعت میام می بینم خود بخود باز شدن.ممنون میشم کمکی بفرمایید.

  1. سلام
   احتمال داره که یه گیرمکانیکی بصورت تناوبی باعث بروز این ایراد شده باشه. تناوبی یعنی گاهی درلحظه اتفاق میفته و گاهی هیچی نشون نمیده انگار که اصلاً عیب و ایرادی وجود نداشته اما بعد از مدتی دوباره بروز می کنه. به غیرازاین خرابی میکروسوییچ یا وجود اتصالی در سیم کشی هم امکانش هست و آخرین احتمال هم ایراد در مدار داخلی یونیت کنترل قفل مرکزیه، دراکثر موارد همین عوامل موجب بروز چنین ایرادی میشه اما با این همه تا تست و بررسی انجام نشه ایراد دقیقاً مشخص نمیشه.
   باسپاس

 9. سلام.پراید مدل ۸۹ دارم با سوئیج از بیرون فقط درب راننده قفل میشه ولی با دست ک دکمه سایر درب ها رو میزنم همشو باز میکنه و ریموت(دزدگیر) دقیقا مشابه سوئیج عمل میکنه،علتش چیه؟ با تشکر

  1. سلام
   توی این مدار با بالا و پایین کردن اهرم قفل درب راننده چه با سوییچ چه با ریموت و چه بصورت دستی، وضعیت میکروسوییچ درب راننده تغییر می کنه و این تغییر وضعیت منجر به تغییر سطح ولتاژ پایه ی مشترک میکروسوییچ و دریافت این ولتاژ توسط واحد کنترل قفل مرکزی میشه و نهایتاً با فعال شدن یکی از رله های داخلی واحد کنترل، بقیه ی درب ها باز یا بسته میشن. حالا اگر با بالا و پایین کردن اهرم قفل درب راننده بقیه ی درب ها باز و بسته نشن چندتا دلیل می تونه داشته باشه. یا میکروسوییچ خرابه یا واحدکنترل ایراد داره و یا ایراد از سیم کشیه. البته احتمال سوختن الکتروموتورهای سایر درب ها هم وجود داره که کمی بعید به نظر میرسه.
   باسپاس

 10. باسلام. من یه132 مدل نود دارم که درب جلو سمت شاگرد وقتی سوییچ بهش میندازی قفل نمیشه ولی با ریموت دزدگیر و انداختن سوییچ به درب راننده، باز و بسته میشه، بنظر شما چه ایرادی پیدا کرده؟ با تشکر

  1. سلام
   ازلحاظ الکتریکی هیچ ایرادی وجود نداره. اینکه درب شاگرد با سوییچ قفل نمیشه معلومه که ایرادش مکانیکی هست.
   باسپاس

 11. بادرود. فراوان خدمت شما وممنون ازآگاهی رسانی خوبتون. بنده یه پرایدمدل 83دارم انژکتورکه چندروزیه پمپ مرکزیش کارنمیکنه. بردمش پیش تعمیرکارواون گفت بایدپمپش عوض بشه عوض کردبازم کارنکرد. گفت یونیت رو عوض کنیم اونم نشد. سیم کشی رو هم چک کرد ولی نتونست درستش کنه. به نظرشما مشکلش کجاست. لطفا راهنمایی کنید..

  1. درود
   باید بررسی بشه مثلاً اینکه یونیت قفل مرکزی برق و بدنه داره یا نه. سیگنال قفل و باز از میکروسوییچ به یونیت میرسه یا نه. رله های داخلی یونیت کار می کنن یا نه و موارد دیگه هی که باید مرحله به مرحله تست بشه تا مورد ایراد دقیقاً مشخص بشه.
   باسپاس

   1. کلاً باید از سلامت یونیت و میکروسوییچ و سیم کشی مطمئن بشید. این احتمال هم وجود داره که همه ی الکتروموتورها باهم سوخته باشن. با بالا پایین کردن قفل درب راننده باید صدای رله ها شنیده بشه و همچنین دوتاسیم خروجی از یونیت به الکتروموتورها باید برای یک لحظه مثبت بشه که دراینصورت اگر موتورها عمل نکنن، یا سوختن و یا سیم های ارتباطی قطع شده و اگر صدای رله شنیده نشه باید برق و بدنه ی یونیت و میکروسوییچ و خود یونیت و سیم کشی رو بررسی کنید. و درآخر اگر صدای رله ی داخلی یونیت بگوش برسه اما خروجی یونیت مثبت نشه یکی از رله ها خرابه.

 12. سلام من پراید مدل 86 دارم با یک رله موقع قفل کردن تمامی درب ها قفل میشن ولی باز نمیشن و رله دیگه فقط یک بار عمل میکنه کمک کنید

  1. سلام.
   با فشردن دکمه های قفل و باز ریموت، سیم های خروجی از یونیت به الکتروموتورها باید به نوبت مثبت بشن. با لامپ تست بررسی کنید. هرکدوم از خروجی های یونیت با فشردن دکمه، مثبت نشه یعنی احتمالاً رله ی همون سمت خرابه.
   باسپاس

   1. با سلام. من تیبا ۲ مدل۹۷ دا م قفل مرکزی داره برای آلارم باز شدن درب ها احتیاج به نصب دزد گیر هست؟ با بوق نمیشه هم هزینه رو کاهش داد؟ دزد گیر هم از قبل دارم نمی دونم سالمه یا نه چطور بفهمم سالمه دست به آچار هم هستم اهم متر هم خ نه دا رم

    1. سلام
     برای تست دزدگیر باید پایه هاشو بشناسید و ورودی های مثبت و منفیشو وصل کنید و با زدن دکمه های قفل و باز خروجی های آژیر و راهنما رو با لامپ تست چک کنید که خروجی داشته باشه. سیم آژیر صورتی و سیمهای راهنما قهوه ایه. توی قسمت قفل مرکزی هم پایه ی مشترک رله های قفل و باز (دوتا سیم سفید و سفید با خط مشکی) باید به پایه ی نرمال کلوز (نارنجی و نارنجی با خط مشکی) راه بده و با زدن دکمه های قفل و باز، پایه ی مشترک باید از نرمال کلوز جدا و به نرمال اپن (زرد و زرد با خط مشکی) وصل بشه. البته می تونید با دادن ولتاژ و اتصال لامپ تست یا الکتروموتور هم تست کنید که دراینحالت دوتا سیم نرمال کلوز به منفی و دوتا سیم نرمال اپن به مثبت و دوتا سیم مشترک به دوسر لامپ یا الکتروموتور وصل میشه. دراینصورت با زدن دکمه های قفل و باز حرکت الکتروموتور یا چشمک زدن لامپ نشان از سلامت قسمت قفل مرکزیه. ضمناً روی سوکت اصلی دزدگیر یه سیم سفید هست که برای برق سوییچه. اگر این سیمو مثبت کنید و سیم شاسی لای دری رو که معمولاً رنگش آبیه منفی کنید باید خروجی های راهنما و آژیر برقدار بشن.
     دراینصورت دزدگیر به احتمال خیلی زیاد سالمه.
     با بوق هم میشه ولی کسی اینکارو نمی کنه اما اگه اصرار دارید می تونید سیمی رو که درحالت باز شدن دربها یه ولتاژ مثبت لحظه ای برای الکتروموتورها می فرسته رو از روی سوکت یونیت قفل مرکزی پیدا کنید و به بوبین یه رله وصلش کنید تا درزمان باز شدن دربها این ولتاژ مثبت، رله رو فعال کنه و رله هم برای یک لحظه بوقو فعال کنه. البته برای اطمینان از عملکرد صحیح مدار باید تستش کنید.

     باسپاس

 13. با سلام
  من پراید مدل 98 دارم که با سوئیچ سمت راننده تمامی درها باز و بسته می شوند ولی با ریموت دزدگیر درب سمت شاگرد عمل نمی کند لطفا راهنمایی بفرمائید مشکل از کجاست.

  با تشکر

  1. سلام.
   یعنی با بالا پایین کردن اهرم قفل درب راننده همه ی دربها باز و بسته میشن اما با فشردن دکمه های ریموت بازهم همه ی دربها باز و بسته میشن به جز درب شاگرد؟ اگر منظورتون همینه که چنین چیزی از لحاظ تئوری ممکن نیست مگر اینکه یه مساله ای وجود داشته باشه که شما بهش توجه نکردید و یا اینکه نحوه ی سیم کشی مدار متفاوت باشه. به هرحال باید تست بشه. کلاً با صدور دستور قفل و باز به هرطریقی (چه با اهرم چه با ریموت) دوپایه ی خروجی یونیت باید به نوبت مثبت بشه و این ولتاژ باید به الکتروموتورهای همه ی دربها برسه. اگر ولتاژ از یونیت خارج بشه اما به موتور نرسه یعنی مسیر عبور جریان ایراد داره و اگر ولتاژ روی موتور بیاد اما موتور عمل نکنه یا موتور خرابه و یا ولتاژ افت پیدا کرده.
   اما بازهم باید بررسی بشه.
   باسپاس

 14. سلام لطفا کمکم کنید دزدگیرو زدم فقط درب راننده باز شد سه تا در دیگه با دزد گیر باز نشد یه صدایی تیک تیک هم از زیر پا میاد الانم برق پشت امپر نمیاد ماشین روشن نمیشه تو بیابون گیر کردم چکار کنم

  1. سلام،
   احتمالاً رله ی قطع کن دزدگیر غیر فعال نمیشه که برق صفحه آمپر بیاد. همون دور و اطراف پشت داشبورد بالای پای راننده یه رله ی نرمال کلوز باید باشه که اگر رله رو از سوکتش جدا کنید و پایه های ۳۰ و ۸۷a رو از روی سوکت به هم وصل کنید احتمالاً ماشین روشن میشه.

 15. سلام
  پراید مدل ۹۱ با ریموت که قفل میکنم همه درها بسته میشه به جز درب راننده که قفل نمیشه.
  در حالت ماشین روشن که با ریموت قفل میکنم مشکلی نداره.
  رودری رو چند بار باز کردم روغن زدم اجزای مکانیکی قفل رو موقت حل شد ولی بعد یه مدت مجدد قفل نمیشه.
  خودم احساس میکنم ولتاژی که به محرک درب راننده میرسه ضعیفه.
  راهنمایی کنیدچیا رو چک کنم ؟
  ممنون

  1. سلام با این اوصاف احتمالاً یا مقاومت مکانیکی وجود داره و یا مقاومت الکتریکی. مکانیزم الکتروموتور باید به راحتی بالا و پایین بره و نباید گیر داشته باشه. اگر علت این ایراد وجود مقاومت الکتریکی باشه باید سیم کشی رو تا سر الکتروموتور درب راننده بررسی کنید.

 16. سلام و خسته نباشید
  من یه پراید مدل پایین دارم که از ابتدا دزدگیرش مشکل داشت
  میخواستم راهنمایی بفرمایید
  مشکل من اینه که چهار درب بازو بسته میشن اما تو حالت قفل بودن با دزدگیر فقط با باز شدن درب راننده اژیر به صدا در میاد و سه درب دیگه به هیچ وجه با باز شدنشون اثری رو دزدگیر ندارند و همینطور لازمه بگم کلید های لادری رو کامل عوض کردم اگر درب ها رو باز کنی چراغ سقف ماشین فقط با همون سه در روشن میشه و درب راننده اصلا کار نمیکنه و از دیروز توی دست انداز که میافتم دزدگیر هی درب ها رو باز میکنه انگار هی تو حالات باز دوباره دکمه باز شدن درب ها رو میزنی مدل دستگاه استیل میت هست سوکت اخری رو که مربوط به رله قطع کن شاسی درب و… از دستگاه دزدگیر جدا کردم که هی درب هارو باز نکنه ممنون میشم اگر توضیح بفرمایید و راهنمایی کنید

  1. سلام.
   به نظر میرسه که سیم لای دری سمت راننده از سیم کشی لامپ سقف جداست و بصورت تکی به دزدگیر وصله بنابراین باید سیم کشی رو بررسی کنید. درمورد دزدگیر هم احتمالاً یا سیم کشی ایراد داره یا مدار داخلی دزدگیر.
   باسپاس

 17. با سلام من پراید صبا مدل ۸۸ دارم .ایراد ماشین وقتی دزد گیر را فعال میکردم بعد از چند ثانیه بدون اینکه درب ه باز باشن خود به خود صدای دزد گیر در می امد و در ضمن چراغ سقفی ماشین هم روشن میماند و علامت باز بودن درب روی صفحه کیلومتر میاید .این مشکل از زمانی اتفاق افتاد که ماشین تصادف کرد .این را هم بگم که وقتی درب خودرو را قفل میکردم یک لحظه چراغ سقف خاموش میشد .من شک کردم به قفل مرکزی رودری سمت راننده را باز کردم و سیم کشی را چک کردم با تکان دادن سیم دیدم که قفل مرکزی قطع و صل میشه .بعد از ان مشکلی که پیش امد دیگر درب ها عقب و جلو سمت شاگرد با قفل کردن سمت راننده قفل نمیشود اما وقتی که به صورت دستی قفل میکنم وقتی درب راننده را قفلش باز میکنم همه دربها باز میشوند.یعنی باز میکند اما نمیبندد.مشکل نیدونم از کجا است،در ضمن یادم رفت خدمت شما بگم که کلیدهای لادری هم سرویس شده . لطفا راهنمایی کنید .

  1. سلام
   درمورد فعال شدن دزدگیر ممکنه سیم کشی کلیدهای لای دری یا شاسی کاپوت به بدنه ارتباط پیدا کرده باشه. و درمورد ایراد اخیر هم احتمالاً سیم کشی و یا میکروسوییچ درب راننده اشکال داره.
   با لامپ تست یا مولتی متر، مطابق نقشه باید ارتباطات ها را بررسی کنید. همچنین دوسر میکروسوییچ باید ولتاژ مثبت و منفی وجود داشته باشه.
   باسپاس

 18. ممنون بابت راهنماییتون
  کلا اذیتم کرده و فکر میکنم عوضش کنم و یه دزدگیر نو ببندم بهتر باشه بخاطر همین
  اگر بخوام یه دزدگیر ساده که خوب باشه ولی نه خیلی هم گرون بگیرم شما چه دستگاهی رو پیشنهاد میکنید چون یکی دوجا پرسیدم میگن تصویری ها خوب هستند ممنون میشم اگر برند خاصی رو چه تصویری چه غیر تصویری تایید میکنید بفرمایید اگر محدوده قیمت هاشو هم میدونید که بازم ممنون

 19. پیرو راهنمایی که کردید تاحده زیادی نونستم مشکل اتصالی که داشت رو حل کنم و یه بخشی از مشکلم حل که کلی ممنونم مخصوصا تو این روزا که اصلا از خونه نمیشه بیرون رفت بازم تشکر میکنم و فقط یه سوال دیگه دارم
  راجب قفل مرکزی و دزدگیر مطالب زیادی رو خوندم اینکه درها با دزدگیر کار میکنه اما با سویچ و بطور میکانیکی کار نمیکنن مشکل از کدوم قطعه میتونه باشه و ممنون میشم بگید تو پرایدهای مدل پایین این قطعه کجا قرار داره تو درب راننده یا زیر فرمون ؟؟

 20. سلام من میخوام یک ریموت رو ب پراید 131 وصل کنم ایا میشه این کارو انجام داد؟؟
  یا باید یک رله جدید بگیرم مدل ماشینم 96 هست
  و قبلا هم هیچ ریموتی روی ماشینم نصب نبوده
  آیا میتونم با همین رله وصلش کرد؟یا ن؟

  1. سلام شدن که میشه. هیچ کاری نشد نداره اما این کارها نیاز به بررسی های میدانی داره و باید توسط یک نفر متخصص انجام بشه.
   باسپاس

 21. سلام ی پراید ۸۶ دارم مشکلش اینه ک ریموت دزد گیر فقط درب راننده رو قفل و باز میکنه سه تا در دیگه رو باید با اهرم رو خودشون باید باز یا قفل کنم یونیت قفل مرکزی رو هم عوض کردم باز درست نشد لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   این ایرادو تاحالا بارها توضیح دادم.

   اگه یونیت سالم باشه با اتصال یه لامپ تست به پایه ی ورودی یونیت (پایه ای که به سر وسط میکروسوییچ وصله) معلوم میشه که ماجرا چیه، به اینصورت که اگر با اتصال لامپ تست، دربهای دیگه قفل و باز بشن که معلومه یونیت و بعداز یونیت سالمه و مشکل نرسیدن ولتاژ تحریک به یونیته که دراینحالت میکروسوییچ یا سیمهای ارتباطی ایراد داره و اگر دربها قفل و باز نشن، یونیت یا سیم کشی یا الکتروموتورها ایراد دارن.
   باسپاس

 22. سلام پراید 92 بدون دزدگیر دارم
  قفل مرکزی چند ماه پیش از کار افتاد دستکاری کردم خوب شد . با یک تصادف با موتور دوباره از کار افتاد .ایرادش چی می تواند باشد و چطور تعویضش کنم ؟
  ممنون

  1. سلام
   باید برق و بدنه و سایر ارتباطات مدار را با لامپ تست و مولتی متر بررسی کنید برای بررسی دقیق تر می تونید یه یونیت سالمو به مدار وصل کنید. اگر مدار کار نکرد سیم کشی و میکروسوییچ باید بررسی بشه البته احتمال سوختن همه ی الکتروموتورها هم هست اما احتمالش خیلی کمه. در صورت سلامت یونیت و سیم کشی اگر اهرم قفل و باز درب راننده رو بالا پایین کنید رله های داخلی یونیت باید عمل کنن (صدای رله کردنو بشنوید) و درپی اون روی دوتا از پایه های یونیت باید ولتاژ مثبت لحظه ای داشته باشید. اگر اینطور نباشه یونیت و میکروسوییچ و سیم کشی باید بررسی بشه و اگر یونیت خروجی داشته باشه یا موتورها سوختن و یا سیم ارتباطی یونیت به موتورها ایراد داره.
   باسپاس

 23. سلام . پراید ۱۳۱ مدل ۹۳ دارم . امروز با دزدگیر ماشین رو قفل کردم ولی برای باز کردن با زدن کلید باز ریموت دوباره درها بسته می شوند . درب راننده هم نه کلید قفل درب بالا میاره و نیز با سوییچ هم باز نمیشه .
  ممنون میشم راهنماییم کنید .

  1. سلام، شاید ایراد مکانیکی باشه و یا مشکل الکتریکی مثل خرابی یونیت، باید دقیق بررسی شود

 24. سلام وقت بخیر. من یه پراید81دارم و مشکلی که با دزدگیرش دارم اینه که وقتی ریموت رو میزنم صدای تیک دستگاه زیر فرمون رو میشنوم ولی ابدا دربها عکس العملی نشون نمیدن.یکی دوبار دیگه هم اینجوری شد ولی دوباره بعد از چند روز خودبخود درست شد ممنون میشم به زبون ساده که منم متوجه بشم راهنماییم کنید که مشکل از کجاست و چجوری حلش کنم. درصورت امکان اگه فرصت کردید زودتر جوابمو بدید و راهنماییم کنید ممنون از زحمتی که میکشید

 25. سلام
  خسته نباشید
  بنده پروتون ویرا دارم
  و تمام پمپ هارو عوض کردم به تازگی
  ولی یک مشکل هست
  وقتی من میخواستم پمپ هارو ببندم اول سیماشونو برای امتحان بهم وصل میکردم و بعد اونارو نصب میکردم
  بعد بستن همه ی پمپ ها کار میکردن به غیر از سمت شاگرد و نمیدونم علتش چیه که هروقت به در میبندم از کار میفته ولی وقتی پیچاشو نبستم و تو دستمه کار میکنه
  البته پمپ سمت راننده 5 سیمه و به غیر از دو سیم اصلی بقیه آزادن
  باتشکر

  1. سلام ، وقت بخیر
   ممکن هست یکی از سیم ها لخت باشه و به بدنه اتصال پیدا کنه یا شاید سیم کشی ایراد داشته باشه. همچنین ممکنه پمپ گیر باشه.
   خلاصه باید بررسی کنید که وقتی پمپ روی درب سواره برق و بدنه بهش میرسه یا نه.

 26. سلام. پراید 79 دارم دزدگیر معمولی ماجیکار روش نصب هست. پمپ درب سمت راننده از نوع پنج سیم و نو است و تازه تعویض شده و از طرف درب راننده با دست پمپ کار میکند و تمام دربها باز و بست میشود. اما با ریموت دزدگیر هیچ عکس العملی از طرف پمپ داده نمیشود و درها باز وبست نمیشود. اما دزدگیر فعال و غیر فعال می شود و کار میکند. پمپ سالم دیگر هم نصب کردیم درست نشد. لطفا نظرتان را بفرمایید.

  1. سلام، روی یونیت دزدگیر یه سوکت ۶ سیم هست که متعلق به بخش قفل مرکزیه. روی این سوکت سیم های سفید و سفید خط مشکی باید به الکتروموتور درب راننده وصل باشن یعنی به دوتا از اون ۵ تا سیم (احتمالا سیم های سبز و آبی). این سیم های سفید و سفید خط مشکی درحالت عادی باید ولتاژ منفی داشته باشن و وقتی دکمه های قفل و باز ریموت رو فشار می دید این سیمها باید به نوبت مثبت بشن. اگر منفی روی سیمها نبود باید بررسی کنید که سیمهای نارنجی و نارنجی خط مشکی مربوط به همون سوکت ۶ سیم به منفی وصل باشن. اگر با زدن دکمه های ریموت، سیمهای سفید و سفید خط مشکی مثبت نشدن باید بررسی کنید که سیمهای زرد و زرد خط مشکی به ولتاژ مثبت وصل باشن. اگر سیم بندی درست باشه و سیم کشی هم مشکلی نداشته باشه ایراد از یونیت دزدگیره. البته درصورت سلامت پمپ ۵ سیم و ریموت دزدگیر.

 27. سلاپراید 86 دارم .برق دزدی از سیستم قفل مرکزی دارد اگر یونیت قفل مرکزی رو از سیستم جدا کنیم دیگه باتری رو تخلیه نمیکند در غیر این صورت در طی چند ساعت باتری رو خالی میکند.یونیت رو باز کردم و خازن C2داغ بود در ضمن سیم کشی هم ظاهرا سالم هست بنظر شما با توجه به داغ بودن خازن یونیت معیوب هست یا سیم کشی ایراد دارد.با تشکر از شما شهاب

  1. سلام
   یه یونیت تستی ببندید معلوم میشه. البته خازنو هم می تونید تعویض کنید. می تونید یه آمپرمتر ببندید بین یکی از سرباتری ها و قطب باتری و درحالت بدون یونیت و با یونیت جریانو اندازه بگیرید. اگر درحالت با یونیت جریان کشی زیاد باشه خب یونیت ایراد داره دیگه. و احتمالاً ایراد از همون خازن است.
   باسپاس

 28. سلام خسته نباشید.ممنون از سایت خوبتون.
  ببخشید من پراید مدل ۹۱ دارم،قفل مرکزی داره ولی بدون ریموت.می خوام خودم ریموت نصب کنم.چگونه نصب کنم؟و به چه چیزهائی نیاز دارم؟
  البته دزدگیر نمی خوام نصب کنم،فقط درب ها از طریق ریموت باز و بسته بشن..
  با تشکر.

  1. سلام.
   یه فرستنده و گیرنده می خواد که می تونید فرستنده و گیرنده ی پرایدهای ریموت دارو بهمراه سوکت یونیت قفل مرکزی تهیه کنید (فرستنده همون ریموته و گیرنده هم داخل یونیت قفل مرکزی تعبیه شده). بعدش باید خودتون سیم کشی کنید. دوتا سیم موتور درب راننده رو باید به دوتا سیم ضخیمی که روی یونیت قفل مرکزی قرار داره وصل کنید و این دوتا سیم و سیمهای میکروسوییچ درب راننده و سیمهای برق و بدنه رو به یونیت جدید وصل کنید.
   یه کار دیگه هم که میشه انجام داد اینه که یه مدار فرستنده و گیرنده تهیه کنید که با فقط درب راننده رو باز و بسته کنه یعنی وصل بشه به دوتا سیم موتور درب راننده. اینطوری خیلی راحت تره و وقتی ریموتو بزنید درب راننده توسط مدار جدید و بقیه ی دربها هم با سیستم قفل مرکزی فابریک خودرو قفل و باز میشن.
   باسپاس

 29. سلام ممنون میشم راهنمایی کنید
  ساینا مدل96دارم ،زمانی که دکمه بسته ریموت فابریک کارخونه را میزنم 4تادربسته میشه ولی دکمه باز را میزنم هیچ دری باز نمیشه و ی صدای تقه درها میدن، میکروسویچ در راننده و شاگرد بامولتی متر تست کردم سالم هس ،فقط زمانی که ماشین روشن میشه دکمه بازکردن ریموت کارمیکنه

  1. سلام و درود
   شاید در مدار افت ولتاژ وجود دارد در نتیجه وقتی ماشین خاموشه کار نمی کند در نظر داشته باشد وقتی ماشین روشن می شود ولتاژ حدود ۲ ولت بالا می رود. احتمال دارد مدار، سیم کشی یا اتصالات و سوکت ها ایراد داشته باشند. باتوجه به اینکه الکتروموتورها درحالت ماشین خاموش برای باز کردن دربها وارد عمل می شوند اما توان لازم جهت فعال سازی ندارند..
   باسپاس

 30. سلام خدا قوت. ببخشبد درب سمت شاگرد با ریموت قفل میشه اما باز دیگه نمیشه مشکل چیه؟؟؟ اگر پمپ خراب بود نباید قفل هم نمیشد؟؟ ممنون میشم راهنماییتونو به شماره 09133965236وات ساپ کنید. ممنون

  1. سلام و درود
   اگر فقط درب سمت شاگرد اینطور است که احتمالاً گیر مکانیکی دارد مثلاً ایراد اهرم بندی یا شل بودن پیچهای الکتروموتور.
   باسپاس

 31. سلام میشه لطفا در مورد ساختمان داخلی محرک یا پمپ توضیح بدهید؟ ، اینکه آیا بوبین یا موتور ساده است؟ یا واقعا پمپ است (مثلا پمپ باد یا روغن؟)

 32. سلام.پراید مدل 86 دارم.
  چند روزه اینجوری شده که وقتی با دزدگیر یعنی ریموت قفل میکنم صدای آژیر میاد وراهنما میزنه ولی هیچ کدام از درب ها نه بسته میشن نه باز میشن همه چیز هم سالمن ولی وقتی باسویچ قفل میکنم همه درها درست هم باز میشن هم بسته حتی شاسی قفل راننده رو فشار میدم درست کار میکنن.حالا اگه بخوام تست کنم که آیا از دزدگیر برق برای قفل مرکزی میره یا نه کدام سیم ها رو باید تست کنم با تشکر ار شما.

  1. سلام و درود، احتمالاً یک سوکت ۶ سیم روی دزدگیر هست که سیم های سفید و سفید با خط مشکی به الکتروموتور درب راننده وصل می باشد. شاید ایراد از خرابی موتور راننده یا سیم کشی باشد. باید احتمال خرابی دزدگیر را هم در نظر گرفت. سیم هایی نام برده را با فشردن دکمه های قفل و باز ریموت باید به نوبت مثبت شوند و درحالت عادی باید منفی باشند.
   باسپاس

  2. سلام وعرص ادب، اگر دستگاه سانترال قفل مرکزی ایراد بهم زده باشه، یعنی در حالت قفل کردن هرچهارتا در باهم قفل بشه ولی درحالت باز کردن هیچکدام از قفلها باز نشه، ایراد از یکی ازدوتا رله دستگاه سانترال هست، از کجا میشه فهمید کدوم رله خرابه؟ممنون میشم پاسخ دهید.

   1. با سلام و درود، یونیت قفل مرکزی رو باز کنید و لامپ تست را یکسر بدنه و سر دیگر را به پایه ی ۳۰ یا کام یکی از رله ها وصل کنید روی هرکدام از حالت های قفل یا باز که لامپ روشن شد رله مربوط به همان حالت است.
    باسپاس

 33. سلام برشما من پراید ۸۳ دارم قفل مرکزی خراب شد بافشردن ریموت واهرمدرب راننده سه درب باز وبسته نمشد بردم نزد قفل ساز گفت رله خراب وعوضکرد دوروز خوب بود حالا با زدن ریموت دربها باز میشه ولی در موقع بستن فقط درب راننده بسته میشه وسه تا دیگه باز می مونه لطفا راهنمایی کنید از چیه ممنون

 34. سلام پراید ۹۲
  سمت شاگرد بصورت رندوم با ریموت دزدگیر قفل میشه یبار نمیشه بقیه در ها خوبن، روغن کاری کردم یه روز خوب بود دوباره همونطور شد رفتم سراغ قفل مرکزی ۵ سیم میبینم سیم سفید قطعه نمیدونم چرا قطعش کردن، مشکل میتونه از این باشه؟

  1. سلام و درود، قفل و باز درب ها به الکتروموتور مربوط است. به سیم سفید ربطی ندارد. با قفل و باز کردن درب ها باید برق واردالکتروموتور شود. اگر برق بیاد و عمل نکند موتور خراب است و گرنه سیم کشی ایراد دارد.
   باسپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا