آموزش
موضوعات داغ

قفل مرکزی Central Lock System

قفل مرکزی Central Lock System مدیریت قفل و باز درب های خودرو را به عهده دارد. این مدار دارای یک واحد کنترل الکترونیکی است که متناسب با سیگنالی که از میکروسوییچ درب راننده دریافت می کند، نسبت به قفل یا باز کردن سایر درب های خودرو اقدام خواهد کرد. در برخی خودروهای دارای قفل مرکزی Central Lock System فقط درب راننده دارای میکروسوییچ است مثل پرایدهای قدیمی، و در برخی دیگر درب شاگرد نیز دارای میکروسوییچ می باشد مثل سمند و پرایدهای جدید.

در مدل های بالاتر علاوه بر میکروسوییچ از سیستم Transceiver (فرستنده و گیرنده) نیز استفاده شده است که با فشردن دکمه های روی ریموت کنترل، دستور قفل یا باز شدن درب ها بصورت مدوله شده ازطریق امواج رادیویی درفضا منتشر شده و این امواج توسط واحد گیرنده که در داخل واحد کنترل قفل مرکزی تعبیه شده است دریافت می گردد و نهایتاً دستور صادره با فعال شدن یکی از دو رله ی مربوطه اجرا خواهد شد.

قفل مرکزی پراید (مدل قدیمی)

قفل مرکزی پراید یکی از ساده ترین مدارهای قفل مرکزی است که دارای واحد کنترل Central lock control unit می باشد. یک میکروسوییچ سه پایه در داخل درب راننده و سه عملگر یا الکتروموتور (Actuator) در داخل درب ها (درب شاگرد و دو درب عقب) می باشد. واحد کنترل متناسب با دریافت سیگنال از میکروسوییچ درب راننده، نسبت به قفل یا باز کردن سایر درب ها اقدام می کند.

میکروسوییچ در وضعیت درب باز

میکروسوییچ با اهرم قفل و باز درب راننده کوپل شده است یعنی وقتی اهرم بطرف بالا کشیده شود، قفل درب راننده باز بوده و میکروسوییچ در حالت عادی قرار دارد یعنی پایه ی مشترک common به پایه ی Normal close متصل است.

میکروسوییچ در وضعیت درب باز

با فشردن اهرم بطرف پایین پایه ی مشترک تغییر وضعیت می دهد یعنی از نرمال کلوز جدا شده و به نرمال اپن Normal open وصل می شود.

ولتاژ پایه های میکروسوییچ

پایه ی نرمال کلوز ولتاژ مثبت و پایه ی نرمال اپن ولتاژ منفی از واحد کنترل می گیرند، بنابراین پایه ی com با قفل شدن درب راننده به ولتاژ منفی و با باز شدن درب راننده به ولتاژ مثبت وصل می شود و همین مثبت و منفی شدن پایه ی com، معیار فهم واحد کنترل از قفل یا باز بودن درب راننده است.

مدار قفل مرکزی
مدار قفل مرکزی

بعبارت ساده تر دریافت ولتاژ منفی برای واحد کنترل به معنای قفل شدن درب راننده و دریافت ولتاژ مثبت به معنای باز شدن درب راننده می باشد. و متناسب با ولتاژی که روی پایه ی com وجود دارد سایر درب ها توسط واحدکنترل قفل یا باز می شود. اگر با فشردن اهرم قفل درب راننده یا فشردن دکمه ی قفل ریموت (Lock) سایر درب ها قفل شوند،

اما با بالا کشیدن اهرم یا فشردن دکمه ی باز ریموت (Unlock) درب ها باز نشوند و یا بالعکس (با بالا کشیدن اهرم، سایر درب ها باز شوند اما با فشردن اهرم، درب ها قفل نشوند) ایراد از خرابی میکروسوییچ یا خرابی واحد قفل مرکزی یا وجود عیب در سیم کشی است.

یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی
یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی
برد یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی
برد یونیت قفل مرکزی پراید قدیمی

نکته:

درصورت بالا رفتن ولتاژ خروجی آلترناتور (Overcharge) که دراثر خرابی رگلاتور شارژ ایجاد می شود، ممکن است واحد کنترل قفل مرکزی آسیب ببیند. علت این خرابی این است که در برخی از واحدهای کنترل از خازن های ۱۶ ولتی استفاده شده است. بالا رفتن ولتاژ تولیدی آلترناتور می تواند منجر به ترکیدگی این خازن ها شود و ترکیدگی خازن ها ممکن است منجر به بروز اتصال کوتاه و جریان کشی شدید (تا چند آمپر) از باتری بشود.

بدیهی است که درچنین حالتی باتری بسرعت تخلیه (Discharge) می گردد. توجه کنید که یک خازن ممکن است از لحاظ ظاهری سالم به نظر برسد اما دارای نشتی باشد و جریان باتری را بصورت غیرمجاز مصرف کند. درچنین حالاتی باید تستهای لازم جهت بررسی برق دزدی صورت بگیرد.

 

شرح عملکرد مدار

وضعیت درب بسته

نحوه ی عملکرد مدار قفل مرکزی پراید (مدل قدیمی) به این ترتیب است: وقتی اهرم قفل درب راننده بطرف پایین فشرده شود علاوه بر قفل شدن درب راننده، پایه ی نرمال اپن میکروسوییچ که دارای ولتاژ منفی می باشد به پایه ی com وصل می شود. پایه ی com به واحد کنترل متصل است. بنابراین با قفل شدن درب راننده، ولتاژ منفی ازطریق پایه ی com به واحد کنترل می رسد و بلافاصله یکی از رله های داخلی واحد کنترل فعال شده و برق مثبت خروجی از رله به یکسر از عملگرها (الکتروموتورها) ارسال می شود و موجب قفل شدن درب ها می گردد.

وضعیت درب باز

چنانچه اهرم درب راننده را بطرف بالا بکشیم علاوه بر بازشدن قفل درب راننده، پایه ی com میکروسوییچ از پایه ی منفی جدا شده و به پایه ی مثبت متصل می شود. با مثبت شدن پایه ی com، رله ی دوم واحدکنترل فعال می شود و برق خروجی از رله به سر دیگر عملگرها می رسد و قفل سایر درب ها باز می گردد. دراین سیستم درب راننده بصورت دستی قفل و باز می شود و قفل و باز کردن سایر درب ها بعهده ی واحد کنترل است.

محرک و میکروسوئیچ قفل مرکزی
محرک و میکروسوئیچ قفل مرکزی

اما در این مدل یک الکتروموتور نیز بهمراه میکروسوییچ با اهرم قفل و باز درب راننده کوپل شده است که درصورت نصب دزدگیر، سیمnهای آن به واحد دزدگیر متصل می شود.

دراین حالت واحد دزدگیر با دریافت سیگنال از واحد فرستنده Transmitter (ریموت کنترل) عملگر درب راننده را فعال می کند. با فعال شدن عملگر، پایه ی com میکروسوییچ تغییر وضعیت پیدا کرده و سطح ولتاژ پایه ی com تغییر می کند درنتیجه یکی از رله های داخلی فعال شده و سایر دربها قفل یا باز می شوند. درحقیقت دراینحالت به جای اینکه راننده بصورت دستی و توسط اهرم، درب راننده را قفل و باز کند، اینکار را بصورت رادیویی و با فشردن دکمه های قفل و باز ریموت انجام می دهد.

 

عیب یابی مدار قفل مرکزی

اگر با فشردن دکمه ی ریموت دزدگیر، درب راننده قفل و باز شود اما سایر دربها عمل نکنند ایراد از خرابی میکروسوییچ درب راننده یا خرابی واحد قفل مرکزی است. البته احتمال وجود ایراد در سیم کشی نیز هست.

 

از طريق
کارساز
منبع
کارساز
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن