آموزش برق خودرو

مشخصات باتری خودرو

User Rating: 2.78 ( 3 votes)

مشخصات باتری و عبارات نوشته شده بر روی باتری خودرو به چه معناست؟

12V   66Ah    RC:115Min  

CCA: 560A(EN)   480A(ISIRI)

مشخصات باتری و عبارت های نوشته شده بر روی باتری مانند مثال بالا، یعنی باتری ۱۲ ولتی ۶۶ آمپرساعت. RC:115 Min بیانگر ظرفیت ذخیره شده ی باتری است و مخفف عبارت Reserve Capacity می باشد. این پارامتر نشان می دهد که باتری در دمای ۲۷ درجه ی سانتیگراد قبل از اینکه ولتاژ آن به 10.5 ولت برسد تاچه مدت می تواند جریان ۲۵ آمپر را تامین کند که این باتری ۱۲ ولتی ۶۶ آمپرساعتی، به مدت ۱۱۵ دقیقه می تواند جریان ۲۵ آمپر را مهیا کند. این پارامتر را با RCM نیز نشان می دهند.

 

عبارت (CCA:560A(EN) 480A(ISIRI

پارامتر CCA

 پارامتر CCA یکی از پارامترهای فوق العاده مهم باتری بوده و خصوصاً در مناطق سردسیر اهمیتش دوچندان می شود. CCA مخفف عبارت Cold Cranking Amps می باشد. این پارامتر بیانگر این است که باتری در دمای منفی ۱۸ درجه ی سانتیگراد چه مقدار جریان را می تواند برای ۳۰ ثانیه فراهم کند تا ولتاژ آن کمتر از ۷.۲ ولت نشود.

 

پارامترهای CA و HCA

پارامترهای CA و HCA همچنین ممکن است مواجه شوید که CA مخفف Cranking Amps بوده و بیانگر جریانی است که باطری می تواند در دمای صفر درجه ی سانتیگراد تامین کند. و نیز پارامتر HCA که مخفف Hot Cranking Amps است و بیانگر مقدار جریاندهی باتری در دمای ۲۷ درجه ی سانتیگراد می باشد.

 

باتری های مطابق با استاندارد اروپا (European Norm) و استاندارد ایران (ISIRI)

باتری های مطابق با استاندارد اروپا (European Norm) باتری باید بتواند در دمای منفی ۱۸ درجه ی سانتیگراد جریان ۵۶۰ آمپر را به مدت ۳۰ ثانیه تامین کرده و دچار افت ولتاژ کمتر از ۷.۲ ولت نیز نشود. و همچنین طبق استاندارد ایران ISIRI مخفف Institute of Standard & Industrial Research of Iran (موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران) باتری می تواند جریان ۴۸۰ آمپر را برای سی ثانیه تامین کند.

باتری سیلد اسیدی (باتری های مهروموم شده)

همچنین روی باتری ها جنس باتری را نیز مشخص می کنند مانند Sealed به معنای باتری سیلد اسیدی (باتری های مهروموم شده) که کاربر دسترسی به باتری Calcium نقره که Silver Calcium با الکترولیت مخلوط با آب اسید هستند به جای خانه های سرب آنتیموان از آلیاژ کلسیم نقره استفاده می کنند این باتری ها در دماهای بالا و دربرابر خوردگی مقاومند و به همین دلیل دارای طول عمر بالاتری می باشند.

نقاط ضعف باتری های کلسیم نقره به ولتاژ بیشتری برای شارژ شدن دوباره  نیاز دارند ۱۴.۴ تا ۱۴.۸ ولت و گاهی ممکن است دینام خودروهای قدیمی توان تولید ان را نداشته باشند همچنین در صورتی که باتری خالی شود شارژ دوباره ی آن زمان می برد.

همچنین در انتهای این مقاله باید عرض شود که در بعضی از کشورها مانند امریکا باتری خودروها دارای کد حرف و عدد بروی مشخصات باتری می باشد. مانند A-3 حرف A بترتیب حروف الفبا ماه اول ژانویه و عدد 3 نشان از سال تولید مثلا 2013 است، یا در انواع دیگر باتری ها بصورت DD/MM/YY از چپ به راست روز ، ماه ، سال نوشته مشخص شده است مثلا 120512 بدین صورت خوانده می شود روز 12 ماه 5 سال 2012 با این دو روش می شود تاریخ تولید باتری را تشخیص داد.

تاریخ-تولید-باتری
تاریخ-تولید-باتری
منبع
کارساز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا