آموزش مکانیک خودرو

سیستم فرمان Servotwin شرکت بوش

مزایا

  • در مقایسه با سیستم های متداول مدار فرمان دوگانه خودروهای تجاری سنگین و تجاری مصرف سوخت را به میزان 0.6 لیتر کاهش می دهد. (بسته به شرایط کاربری)
  • نیروی اعمالی توسط راننده در حین پارک وسیله نقلیه کاهش قابل ملاحظه ای یافته است.

مقدمه

شرکت بوش سیستم فرمان الکتروهیدرولیک Servotwin برای وسایل نقلیه سنگین و تجاری با ترکیبی نوآورانه از سیستم کنترل فرمان RB-Servo com به همراه واحد کنترل الکترونیکی ساخته است. این سیستم مجهز به سامانه کمکی فرمانپذیری مبتنی بر سرعت با بازگشت فعال و همچنین با انواع عملگرهای کمکی به راننده می باشد. مدار الکتریکی جایگزین با مدار هیدرولیکی قدیمی وسایل نقلیه تجاری با دو محور قابل هدایت شده است.

servotwin
سیستم servotwin

عملکرد

سیستم Servo twin اساسا از دو جز تشکیل شده

 سیستم RB-Servo com ، دنده توپی فرمان و سیستم ترکیبی یک موتور با واحد کنترل و چرخ دنده حلزونی. سیستم مذکور برپایه همان اصول کلاسیک سیستم فرمان هیدرولیک استوار است. در اینجا یک مدار روغن و یک سیلندر فشار هیدورلیک سیستم فرمان حرکت چرخ های خودرو را فراهم می کند. با استفاده از یک موتور الکتریکی و چرخ دنده حلزونی ، با یک گردش اضافه در لحظه می تواند شفت ورودی RB-Servo com موازی با سیستم فرمان عمل کند. به این ترتیب نیروی دست مورد نیاز برای حرکت فرمان بسته به شرایط رانندگی می تواند متغییر باشد. اتصال مکانیکی به سیستم فرمان حفظ شده است.

servotwin-inside
اجزا داخلی servotwin

حرکت چرخشی فرمان بوسیله راننده در لحظه توسط حسگرهای زاویه فرمان و گشتاور بررسی می گردد و به واحد کنترل الکترونیکی ارسال می شود. با در نظر گرفتن دیگر پارامترهای خودرو به عنوان مثال: سرعت ، بار واحد ECU مقدار نیروی اضافی برای سیستم فرمان توسط عملگر موتور الکتریکی را تعیین می کند. براساس وضعیت خاص رانندگی، موتور الکتریکی در لحظه نیروی اضافی کمکی به سیستم فرمان را کم و یا زیاد می کند و به همین طریق سیستم فرمان خودرو بصورت الکترونیکی بهینه می گردد. 

بنابراین راننده احساس فرمان پذیری بهتری را در هر لحظه توسط سیستم الکتریکی کمکی خواهد داشت. برای حفاظت از سیستم فرمان خودرو در برابر بار اضافی به هنگام چرخش فرمان تا انتها و قفل شدن چرخ ها از یک برنامه نوشته شده بصورت الکترونیکی باعث توقف در عملکرد سیستم می شود. علاوه بر راحتی راننده و کمک در رانندگی (مثل: بادهای جانبی- سیستم حفظ خودرو بین خطوط – سیستم کمکی ترافیک) سیستم Servo Twin رانندگی خودکار خودروهای سنگین و تجاری را با اتصال به شبکه کنترل الکترونیکی فعال می کند.

منبع:

Bosch

کارساز

منبع
کارساز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا