آموزش برق خودرو

سیستم بازیابی انرژی eROT

در آینده حمل و نقل، سیستم فنربندی خودروها در بهبود مصرف انرژی نقش کارسازی را بازی می کند. برای نمونه شرکت آئودی درحال توسعه فناوری بازیابی انرژی الکتریکی در قالب سیستم تعلیق با نام eROT است. در این سیستم تعلیق (ضربه گیر) الکترومکانیکی چرخشی به جای ضربه گیرهای هیدورلیکی متداول استفاده شده که حتی در رانندگی راحتی بیشتری به ارمغان می آورد.

اساس کار سیستم eROT

اساس کار سیستم eROT بدین شرح است: هر دست اندازی، هر ضربه ای، هر ناهمواری بروی سطح جاده به خودرو انرژی جنبشی وارد می کند. ضربه گیرهای امروزه انرژی را جذب و آن را به صورت گرما هدر می دهند. به گفته دکتر Stefan Knirsch (عضو هیئت فنی توسعه شرکت آئودی): ما توسط سیستم جدید تعلیق الکترومکانیکی به همراه سیستم برقی 48 ولتی از این انرژی هدر رفته استفاده کردیم، همچنین برای مشتریان خود در بازار امکاناتی کاملا جدیدی برای تنظیم سیستم فنربندی خودروهایمان ارائه کردیم.

eROT سیستم بازیابی انرژی
eROT سیستم بازیابی انرژی

سیستم جدید شرکت آئودی با کمترین نیروی راه اندازی می شود. به عنوان یک سیستم تعلیق فعال کنترل شده، آن را در وضعیتی ایده آل با ناهمواری سطح جاده تنظیم می کند. بدین صورت با یک بازوی حرکات چرخ را جذب می کند. این بازو نیرو را توسط یک سری از چرخ دنده ها به یک مولد (آلترناتور) الکتریکی برای تولید نیروی الکتریسیته انتقال می دهد.

بازده سامانه بازیابیeROT

در طول آزمایش در جاده های آلمان بطور متوسط خروجی بین 100 تا 150 وات در بزرگراه ها و در جاده های ناهموار تا 613 وات این سامانه برق تولید می کند. از نظر آلایندگی تحت شرایط مختلف رانندگی تا 3 گرم در هر کیلومتر میزان CO2 صرفه جویی گردید.

ضربه گیر چرخشی الکترومکانیکی
ضربه گیر چرخشی الکترومکانیکی

تکنولوژی جدید eROT بر پایه سیستم برق 48 ولتی کار می کند. همچنین پیکربندی باتری از نوع لیتیوم-یون با ظرفیت انرژی 0.5 کیلووات بر ساعت تا حداکثر 13 کیلوات ارائه گردیده است. یک مبدل سیستم برق 48 ولت را به برق 12 ولت اولیه متصل می کند که شامل یک ژنراتور با راندمان بالا و خروجی بیشتر است.

نتایج اولیه آزمایش سیستم eROT برای شرکت آئودی رضایت بخش بوده، بنابراین در آینده مدل های تولیدی آئودی به طور قطع بکار می رود. سیستم مورد نظر نیاز به منبع 48 ولتی دارد که در سال 2017 این منبع ولتاژی در مدل های آئودی به کار گرفته شد. سیستم مورد نظر باعث صرفه جویی در مصرف سوخت به میزان 0.7 لیتری در هر 100 کیلومتر گردید.

منبع:audiusa

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا